غذای مناسب برای گربه های خیابانی چیست؟

غذای مناسب گربه های خیابانی

بسیاری از مردم این روز ها با توجه به کمبود جای نگهداری از حیوانات خانگی در محل زندگی و داشتن علاقه برای کمک به آن ها نمی دانند باید چه کنند. اما حداقل کاری که می توان انجام داد تهیه یک غذای سالم برای آن هاست. ما در این متن سعی داریم غذاهای مناسب و مفیدی که به گربه های خیابانی می توان داد و همچنین غذاهایی که برایشان مضر هست را معرفی کنیم.

ارزان ترین و آسان ترین غذا برای گربه های خیابانی

گربه های خیابانی در طول روز دو وعده غذایی دارند. راحت ترین غذایی که ما در اختیار داریم تا به گربه ها بدهیم ، مرغ و گوشت پخته شده ای هست که از غذایمان باقی می ماند. نکته این است اگر انواع گوشت ها به صورت نپخته باشد باعث استفراغ و اسهال در گربه ها می شود و ممکن است گربه ها را دچار بیماری های خاص کند. پس اگر گوشت پخته ای داشتید که مصرفی ندارید آن را برای گربه ها نگه دارید. تخم مرغ پخته شده و پنیر هم پروتئین مورد نیاز گربه را فراهم می کند.
توجه داشته باشید گربه ها شیر را دوست دارند ولی شیر ، دارای لاکتوز هست و باعث بروز اسهال و استفراغ در آن ها می شود. از طرفی گربه ها از آب کثیف در خیابان ها نباید بخورند؛ پس خوب است در ظرفی برای گربه ها آب تمیز قرار دهیم.
هر از چند گاهی برای گربه های خیابانی ، غذاهای تجاری از فروشگاه ها بگیرید تا ویتامین مورد نیازشان نیز تامین شود.
پس تا اینجای کار، با دادن گوشت پخته، پنیر، آب و بعضی اوقات غذاهای تجاری می توانیم به زنجیره غذایی گربه ها کمک کنیم. در بخش بعد به بررسی غذاهایی که نباید به گربه ها داد، می پردازیم.

آب دادن به گربه

غذاهای ممنوعه و مضر برای گربه

حال چه غذاهایی را نباید به گربه ها بدهیم تا مشکلی برایشان درست نکنیم.

مصرف زیاد لبنیات در طول روز برای گربه ها مضر است.

توجه داشته باشید بخاطر عدم توانایی هضم لاکتوز توسط گربه ها، دادن لبنیات از جمله شیر به گربه ها ضرر دارد و موجب ایجاد سوء هاضمه در گربه ها می شود. اما دادن مقدار کمی پنیر در طول روز مشکلی به وجود نمی آورد.

غذای گربه نباید بصورت خام باشد.

از دادن انواع و اقسام گوشت های خام به گربه های خیابانی خودداری کنید. همانطور که در بالا توضیح دادیم دادن گوشت خام ممکن است گربه را دچار بیماری های خاص و اسهال و استفراغ کند. از مواد غذایی ای که کربوهیدرات بالایی دارند (مثل ماکارونی) و همچنین سیر و پیاز نیز بپرهیزید.

غذاهای گربه های خیابانی باید فاقد مواد غذایی شیرین و سرد باشد.

نکته جالبی که وجود دارد این است که گربه ها طعم شیرین را نمی توانند بچشند. جدای از این بحث مواد شیرین ممکن است برای گربه ها مضر و خطرناک باشد. همچنین گربه ها تحمل سردی بیش از اندازه مواد غذایی سرد را ندارند و خوردن این مواد مثل بستنی ممکن است باعث بروز میگرن شود.

غذاهای گربه نباید حاوی مواد الکلی باشد.

مصرف اندک الکل حتی به اندازه یک قاشق چای خوری ممکن است باعث مرگ گربه شود.

از دادن مواد غذایی کافئین دار بپرهیزید.

گربه ها توانایی هضم کافئین را ندارند. همچنین شکلات های کافئین دار احتمال بروز مشکلات قلبی، تشنج و لرزش عضلات را بهمراه دارند. نوشیدنی های انرژی زا، چای، قهوه و هر موادی که کافئین دارد نباید به گربه داده شود.

از غذای سگ برای تغذیه گربه های خانگی و گربه های خیابانی استفاده نکنید.

غذای حیوانات با هم متفاوت است. این مساله برای سگ و گربه هم صدق می کند. ممکن است برای گربه خوشایند باشد که غذای سگ بخورد ، اما با گذشت زمان ممکن است دچار سوء تغذیه شود.

غذای سگ و گربه

نکته اساسی این است که ما از مواد غذایی خاصی ممکن است خوشمان بیاید و از روی دلسوزی بخواهیم به گربه ها هم از غذای خودمان بدهیم اما غذای ما برای او ضرر داشته باشد. رعایت نکاتی که در بالا مطرح شد کمک می کند تا ما هم باعث به وجود آمدن مشکلی برای گربه ها نشویم و هم تا جایی که امکان داشته باشد به چرخه غذاییشان کمک کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *