چگونگی انتخاب یک آکواریوم مناسب

نوع ماهی هایی که می خواهیم نگهداری کنیم در تعیین اندازه و خرید آکواریوم نقش بسیار مهمی رو ایفا میکنه ! بطور کل ما دو گونه کلی ماهی داریم که میتونیم در محیط آکواریوم اونها رو پرورش بدیم:

– ماهی های آب شیرین .
– ماهی های آب شور .
ماهی های آب شیرین به دسته بسیار بزرگی تقسیم میشن که انواع بسیار متنوعی دارن و پرورش و نگهداری بیشتر اونها ساده ست و گونه های زیادی دارن . اما ماهی های آب شور نگهداری و پرورششون بسیار پُر خرج و پر زحمته و تنها آکواریومیست های حرفه ای قادر به نگهداری از اونها هستن اگه لوازم و امکانات مورد نیاز ماهی های آب شور در دسترس باشه و نکات لازم در خصوصنگهداری از اونها رعایت بشه , پرورش این ماهیها ساده ست ! ولی در کل ماهیهای زینتی دریایی بر خلاف زیبایی خیره کننده , از لحاظ قیمت نسبت به ماهیهای آب شیرین گرونترن و نگهداری اونها خیلی پُر هزینه تره . بطور کلی اصلی ترین لوازم مورد نیاز برای نگهداری ماهیهای آب شور شامل :
– آکواریومی باحجم حداقل 200 لیتر .- نمک دریا یا ید دار یا آب دریا با شوری 30 ppt – ماسه کنار دریا یا خرده مرجان برای کف آکواریوم .- صخره های مرجانی یا مرجان های زنده .
– فیلتر کفی .- فیلتر بیولوژیک (داخلی یا خارجی ).
– پروتئین اسکیمر ( مواد دفعی ) .- بخاری .
– لامپهای ویژه آب شور .- دستگاه های کنترل خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آب (شوری سنج – تستهای آب – دماسنج )
همینطور برای نگهداری تخصصی گونه ها و یا موجودات خاص نظیر (مرجان ها – بی مهره ها – صدفها – ماهیهای خاص و سایر آبزیان دریایی ) لوازم مخصوصی برای اونها باید نصب بشه . که در بحث ماهیان آب 

انتقال ماهی به آکواریوم

بعد از خرید ماهی نوبت به انداختن ماهی ها به درون آکواریوم می رسد. دقت کنید که فرض ما بر این است که ماهی هایی که شما تهیه کرده اید از هر لحاظ سالم هستند و نیز آکواریوم شما خالی از هرگونه ماهی ست.

در مواردی که می خواهید ماهی جدیدی به آکواریوم اضافه کنید بهتر است ماهی های جدید را به مدت یک هفته در قرنطینه نگهداری نمایید.

برای انتقال ماهی ها به درون آکواریوم باید مواردی رعایت شود که در صورت عدم رعایت این موارد صدمات جدی به ماهی وارد می گردد که در مواردی باعث مرگ ماهی می شود.

اگر ماهی خریداری شده درون کیسه پلاستیکی ست .درب آن را خوب محکم کنید و لایه بیرونی کیسه را خوب بشویید. حال کیسه محتوی ماهی ها را درون آب آکواریوم قرار دهید . اجازه دهید تا حداقل ۱۵ ال ۲۰ دقیقه بگذرد تا دمای آب موجود در کیسه با دمای آب آکواریوم برابر شود.

حال درب کیسه را باز کرده و  ۱ لیوان از آب داخل کیسه را برداشته و دور بریزید. حال ۲ لیوان از آب داخل آکواریوم را برداشته و درون کیسه بریزید. ۵ دقیقه منتظر بمانید و در این ۵ دقیقه کیسه را مجددا درون آب آکواریوم غوطه ور کنید.(نباید آب آکواریوم به درون کیسه راه پیدا کند ).

حال دوباره درب کیسه را باز کرده و این بار ۲ لیوان از آب آن را برداشته و دور بریزید و ۳ لیوان از آب آکواریوم به درون کیسه بریزید و حجددا ۵ دقیقه منتظر بمانید. این کار برای این است که شرایط شیمیایی آب داخل کیسه و آب درون آکواریوم فرق می کند و با این کار به طور تدریجی ماهی به شرایط شیمیایی آب درون آکواریوم عادت می کند.

مراحل بال را چندین بار تکرار کنید و هر دفعه با تعداد لیوان آب بیشتر.

در انتها و به آرامی ماهی ها را با تور گرفته و در داخل آکواریوم رها کنید. کیسه و آب محتوی آن را نیز دور بریزید.

دقت کنید که تور ماهیگیری خود را پس از استفاده درون محلول غلیظ آب نمک و یا متیلن بلو تا استفاده بعدی قرار دهید.

ماهی سورم

نگهداری ، تکثیر ، پرورش و طرز تشخیص جنسیت ماهی سورم

سورم یکی از زیباترین گونه های ماهی های آب شیرین است که زادگاه اصلی او کشورهای سنگاپور ، مالزی و عمدتا شرق آسیا است .

کار نگهداری این ماهی بسیار ساده است . این ماهی در دمای 28 درجه ی سانتی گراد به خوبی رشد و نمو میکند و بهترین غذا برای این ماهی حشرات هستند که میتوانند بیشترین نقش را در کار تکثیر و پرورش این ماهی ایفا کنند . همچنین میتوان از غذاهای خشک ویا دل گاو یا گوسفند همراه با مقداری برگ کاهو و اسفناج برای تغذیه ی این ماهی استفاده کرد .

برای تکثیر این ماهی ابتدا باید 5 یا 6 جفت سورم را درون یک آکواریوم نسبتا بزرگی که از قبل آماده کرده اید بیندازید و آنها را خوب و به طور متوسط روزی 4 یا 5 بار آنها را با غذاهایی که در بالا گفته شد تغذیه کنید تا آنها به خوبی رشد کنند . بعد از گذشت چند وقت شما مشاهده میکنید که حرکات عجیب آنها آغاز می شود و با سرعت به طرف یکدیگر رفته و به هم ضربه میزنند و این ضربه ها مثل آن است که دارند با هم میجنگند ولی این طور نیست و آنها میخواهند انتخاب جفت نمایند . در بعضی مواقع در هنگام انتخاب جفت امکان دارد دو ماهی نر باهم به نزاع و جنگ بپردازند و سرانجام هرکدام از آنها که موفق شد، با ماهی ماده ای که بر سر آن نبرد می کردند ازدواج می کند . هرگاه در آکواریوم مشاهده کردید که دو ماهی نر و ماده دائم در کنار هم هستند و باهم حرکت میکنند بدانید که آنها با هم جفت خورده اند و باید آنها را به آکواریوم دیگری منتقل کنید . چنانچه دیر مشاهده کنید که ماهیها باهم جفت خورده اند ، ماهیها در همان آکواریوم مکانی را برای تخم کردن انتخاب کرده و تخم میکنند و بعد از چند ساعت که از تخمها مواظبت کردند ، دیگر توانایی این کار را نداشته و تخمها توسط ماهیهای دیگر خورده میشوند . پس باید دقت کنید که سریع از جفت شدن آنها با هم مطلع شوید . اگر قبل از تخم ریزی آنها در آکواریوم متوجه شدید که آنها جفت شده اند آنها را به آکواریومی که از قبل منتقل کرده اید بیندازید و یک تکه سنگ متوسط ( بهتر است از جنس مرمر باشد ) به طور عمود بر دیواره ی آکواریوم تکیه دهید . سعی کنید کلا برای آکواریوم ماهی های سورم در هر اندازه که باشند از شن استفاده نکنید چون شن در ماهی های سورم باعث بیماری انگل میشود .

بعد از چند روز مشاهده میکنید که ماهی های جفت به طرف تکه سنگ رفته و با لرزشهای خاص خود و یا با لب و دهان خود سطح سنگ را تمیز میکنند تا برای تخم ریزی آماده شود. بعد از مشاهده ی این حرکات حدود 14 ساعت بعد سورم ها شروع به تخم ریزی میکنند و تا 16 ساعت تخم ریزی آنها ادامه خواهد داشت . باید دقت کنید که هرئقت تخم ریزی به اتمام رسید سنگ تخم را از داخل آکواریوم برداشته و به آکواریوم دیگری منتقل کنید . ( چنانچه این کار را نکنید تخمها توسط والدین خورده می شوند ) . سنگ تخمها را به آکواریومی منتقل کنید که دمای آن 30 درجه ی سانتیگراد باشد و سختی آن بسیار پایین باشد و برای این کار باید آب را سبک کرد . برای این کار باید آب آن آکواریوم را قبل از آنکه به داخل آن بریزید بجوشانید و بگذارید تا سرد شود سپس به داخل آکواریوم بریزید و مقداری نمکک بدون ید به آن اظافه کنید تا املاح آب را بگیرد . سپس سنگ تخمها را داخل آب قرار داده و مقداری داروی متیلن بلو به آب اظافه کنید به طوری که رنگ آب آبی پر رنگ شود و یک سنگ هوا در مقابل تخمها قرار داده به طوری که به تخمها آسیب نرساند .

اگر تمام کارهای گفته شده را به خوبی انجام دهید تخمها ظرف مدت 36 ساعت تبدیل به لارو میشوند . رنگ اصلی تخمها قهوه ای است و اگر مشاهده کردید که به رنگ سفید تبدیل شده اند بدانید که تخمها قارچ گرفته و خراب شده اند .

بعد از درآمدن تخمها لاروها تا سه روز احتیاج به غذا ندارند چون از کیسه ی زرده زیر شکمشان تغذیه می کنند و بعد از سه روز باید روزی 5 قاشق آب کاهو و آب اسفناج به مدت سه روز به آنها بدهید و یک فیلتر لگنی مناسب در آب قرار دهید تا هم آشغالهای آب را جمع کند و هم نگزارد روی آب چربی ببندد . بعد از این کارها هر روز آب کاهو و آب اسفناج به مقدار کم و تخم میگوی نمکی به مقدار کم هم به آنها بدهید و بعد از سه روز فقط آنها را با تخم میگوی نمکی تغذیه کنید .

بعد از یک ماه آنها را میتوانید به بازار عرضه کنید .

ماهي ديسكس

نگهداري از Discus در يك آكواريم عمومي :
هر چيزي را نميتوان با Discus در يك آكواريم نگه‌داشت . بايد تلاش كرد كه محيط اطراف اين ماهي بيشترين شباهت را به محيط طبيعيش داشته باشد.
آكواريم:
ابعاد آكواريم يك ماهي Discus معمولا بايد حداقل 120x50x50 باشد. هرچقدر بزرگتر باشد زيبايي رويايي ماهي بيشتر نمايان ميشود! چراكه از نظر زيست شناسي نيز به محيط زندگي طبيعي آن نرديكتر خواهد بود.هر چيزي را نميتوان با Discus در يك آكواريم نگه‌داشت . بايد تلاش كرد كه محيط اطراف اين ماهي بيشترين شباهت را به محيط طبيعيش داشته باشد.
فضاي مورد نياز:
در يك آكواريم كاملا مجهز ماهي Discus شما ميتوانيد به نسبت آبي كه در آن است ماهي نگه داريد. به عنوان يك قاعده كلي هر 50 ليتر آب براي يك ماهي بالغ در نظر گرفته ميشود. اما به ياد داشته باشيد كه ماهي Discus از انواع ماهياني است كه بصورت دسته جمعي حركت ميكند.
پوشش كف:
به طور طبيعي محل زندگي Discus از زميني تيره و پس زمينه اي شامل مقدار زيادي چوب تشكيل شده است ، اما در اين شرايط رنگهاي زيباي بدن آن نمايان نخواهد شد. بهتر آنست كه زمينه اي به رنگ روشن و پس زمينه‌اي طبيعي داشته باشيم. شما ميتوانيد از شن سفيد يا پودر كوارتز استفاده كنيد.من خودو از پوشش صدف روشن استفاده كردم
ديواره پشتي:
شما ميتوانيد از چيزهاي مختلفي براي اين منظور استفاده كنيد. به عنوان مثال ميتوانيد از چوب يا از يك سنگ آذرين براي ديواره پس زمينه استفاده كنيد. به خاطر داشته باشيد كه بايد همواره جاهاي كافي براي مخفي شدن ماهي وجود داشته باشد .مثل سنگ هوا يا كوزه يا….
سنگها:
توجه داشته باشيد كه بايد فقط از سنگهاي كوچك و ظريفي كه درصد آهكي كم دارند در آكواريم خود استفاده كنيد. ( بهترين سنگ‌ها ، سنگ‌هايي هستند كه از آنها در ساخت شيشه استفاده مي‌شود مانند : Si(سنگ سيليس )
چوب:
چوبها بايد طوري در آب قرار بگيرند كه براي ماهي بشكل ريشه هايي كه در آب معلق هستند بنظر برسند (زيرا مخفي گاههاي خوبي هستند).
گياهان:
در زيستگاه طبيعي Discus خيلي به ندرت ميتوان گياهي پيدا كرد. گياهاني كه ميتوان از آنها در آكواريم Discus استفاده كرد عبارتند از: برگ بلوط معلق روي آب ،watersla و انواع مختلف گياهان شمشيري آمازون(مانند كريپتون ) .من خودم از كريپتون استفاده كردم قشنگ هم از آب درومده
اينها همگي راهنماييها و دستورالعملهايي هستند كه شما ميتوانيد از آنها پيروي كرده يا از آنها استفاده نكنيد.

مراقبت از حیوانات خانگی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *