چگونه یک پرنده مناسب بخریم

چطوری یک پرنده انتخاب کنید، خیلی معمول که یک نفر به پرنده فروشی بره و در اون مکان دنبال زیبایی های پرنده ها باشه و وقتی یک پرنده خوشگل میبینه برای مثال یک طوطی رنگارنگ و وقتی شما رو میبینه با لحنی زیبا سلام یا خوبی میگه و در یک فرصت شما را مجذوب خودش میکنه، و بدون متوجه شدن زمان خودتونو توی خونه با یه لباس راحت و یک مشت تخمه کنار یک طوطی میبینید این طوطی زیبا و شگفت آور (ماکائو) میتونه تا یکصد سال زندگی کنه و حتی ممکنه ندونید این نوع پرنده رژیم غذایی منحصر خودشو داره و نیازهای احساسی مثل بیرون اومدن روزانه، نوازش، روی دست آمدن، صحبت کردن داشته باشه و بدون اطلاع داشتن از این موضوع باعث نارضایتی شما و دیگر خریداران این نوع پرنده ناخواسته بشه

خوشحالیم که با این راهنما شما را میتونیم کمی کمک در خرید یا انتخاب پرنده برای خانه خود داشته باشید:

چگونه یک پرنده مناسب بخریم

الف)بخش اول یک اندازه انتخاب کنید.خرید یک پرنده ی بزرگ به این معنی است که شما باید زمان زیادی را برای آن صرف کنید.پرندگان بزرگ می توانند همراه خوبی برای شما باشند. اما آنها معمولا سرو صدای زیادی دارند و بیشتر خرابکاری و کثیف کاری می کنند و به مراقبت بیشتری نسبت به پرنده های کوچکتر نیاز دارند. به همین خاطر هم اگر شما اولین بار هست که میخواهید پرنده ای نگه دارید بهتر است از نژادهای کوچک شروع کنید.اندازه ی پرنده اولین گام در انتخاب نوع پرنده ی مناسب برای شماست پس حتما قبل از خرید اندازه را در نظر بگیرید.

ب) گونه ی پرنده را انتخاب کنید. تصمیم بگیرید که شما یک پرنده ی فعالی می خواهید که به طور مداوم پرواز و با شما صحبت کند یا اینکه پرنده ی زیبا و آرامی می خواهید که فقط همراه شما باشد .پرنده ی شما باید با شخصیت شما مطابقت داشته باشد. اگر که شما با پرنده ی خود چیزهای مشترکی داشته باشید نگهداری از آن لذت بخش تر خواهد بود. همچنین این مهم است که بدانید هر گونه ی پرنده متفاوت است. برای مثال طوطی خاکستری آفریقایی بسیار متفاوت تر از یک قناری آواز خوان رفتار می کند. پس شما اگر به دنبال پرنده ای برای خودتان هستید باید به نوع رفتار پرنده نیز دقت کنید.

ج) نیاز های پرنده تان را شناسایی کنید. برخی از گونه های پرندگان به رژیم غذایی و مراقبت خاصی نیاز دارند. برای مثال طوطی استرالیایی بسیار زیبا در سایز متوسط هستند و در سراسر جهان به خاطر پرهای زیبا و رنگارنگشان تحسین برانگیزند. علاوه بر پرهای زیبا و شخصیت فوق العاده ی آنها ،سیستم گوارشی بسیار خاصی دارند که آنها را نیازمند تغذیه کردن از رژیم غذایی چون گرده ،شهد و میوه می کند. این باعث تولید مقدار زیادی دفع مایعات می شود که شما را ملزم به تمیز کردن قفس های آنها بیشتر از گونه های دیگر می کند. در حالی که دلایل خوبی برای خرید پرنده به عنوان حیوان خانگی وجود دارد چنین مسائلی هم برای صاحبان پرندگان قبل از اینکه گونه های مورد علاقشان را به خانه هایشان ببرند وجود دارد که باید بیاموزند.

د) محدوده ی قیمتی را تعیین کنید.نگهداری پرنده می تواند هزینه بر باشد که ممکن است قسمت زیادی از این هزینه ها شامل خود گونه ی پرنده باشد. پرنده های بزرگتر یک قیمت اولیه ی هزاران دلاری دارند و این گونه ها به طور کلی قفس ها و لوازم جانبی گران قیمتی را نیازمندند که هزینه را بالاتر می برد. حتی در پرندگان کوچکتر در حالی که اغلب در اوایل کم هزینه تر هستند هنوز هم صاحبان آنها با هزینه های درگیرند. برخی از پرندگان طول عمر نسبتا زیادی دارند و کسانی که صاحب این پرنده ها هستند مسئول غذا و مسکن و ارائه ی مراقبت های دامپزشکی در طول زندگی آنها هستند. همه ی این ها زمانی که شما میخواهید پرنده ای بخرید باید درنظر گرفته شود تا شما به مشکلی برنخورید.

ک) متوجه مقدار زمانی که می توانید در اختیار پرنده تان بگذارید باشید. برخی از پرندگان مانند هوک بیلز نیاز به ورزش روزانه و تعامل و زمانی برای گذراندن در بیرون از قفس خود دارند. آیا شما قادر به سپری کردن حداقل دو ساعت در روز برای معاشرت با پرنده ی خود و نظارت به فعالیت های خارج از قفس او خواهید داشت ؟ اگر که نه ،یک سهره ،قناری و یا دیگر گونه های مستقل تر می تواند برای شما بهتر باشد. برای اطمینان از شاد و سالم ماندن حیوان خانگی خود شما باید میزان زمانی که می توانید برای پرنده ی خود سپری کنید را در نظر بگیرید.

ل) پرورشگاه یا فروشگاهی را که مناسب شماست پیدا کنید.از اینکه با هزینه ی پرنده مشکلی نخواهید داشت مطمئن شوید. یک پرورش دهنده می تواند تمام اطلاعات لازم در مورد پرنده از جمله سلامت ،فعالیت و غیره را به شما خواهد داد. فروشگاه حیوانات خانگی می تواند به انتخاب پرنده ی سالم برای شما نیز کمک کند. هر اتفاقی که بیفتد از اینکه پرنده ی شما در کنار شما سالم و خوشحال است مطمئن شوید.

مراحل:

چیزهایی که قبل از اینکه پرنده تان را به خانه بیاورید باید رعایت کنید:

الف)  از وسایل پخت و پز تفلون استفاده نکنید. ممکن است که شما وسایل آشپزی جدیدی را نیاز داشته باشید. وسایل آشپزی نچسب ممکن است برای پرنده شما یا دیگر حیوانات خانگی تان کشنده باشد. هنگامی که به این وسایل آشپزی حرارت داده می شود در اثر این حرارت گاز های بی بو وجود می آید که می تواند برای پرنده کشنده باشد.این به این معنی است که هر لوازم آشپزی نچسبی که دارید باید بیرون بیاندازید و به وسایل و قابلمه و تابه های ساخته شده از فولاد و یا دیگر مواد ایمن احتیاج داشته باشید.

ب) با شمع ها و خوشبو کننده های هوا خداحافظی کنید. شمع ها و روغن های معطر و خوشبو کننده های هوا را زمانی که در اطراف حیوان خانگی تان استفاده می کنید می تواند یک خطر مطرح برای سلامتی آنها باشد . پرندگان دارای سیستم تنفسی بسیار حساس هستند و مواد شیمیایی و دود به راحتی به آنها غلبه میکند.

ج) سیگار کشیدن در خانه ممنوع !دود سیگار به همان اندازه که برای خود شما ضرر دارد برای پرنده تان نیز مضر است. اگر از مواد دخانیات استفاده می کنید برای اینکه پرنده تان را سالم و امن نگه دارید آنها را دور از خانه استعمال کنید. و اگر اخیرا سیگار کشیده اید فراموش نکنید که قبل از اینکه پرنده را در دست بگیرید دستانتان را بشویید.

د)برای زود بیدار شدن برنامه ریزی کنید. پرندگان هر روز با طلوع خورشید از خواب بیدار می شوند و آماده اند که روزشان را در اوایل صبحی روشن شروع کنند و همچنین این انتظار را از شما دارند. برای تنظیم خوابتان با دوست پردار خود آماده باشید. پرنده ی شما قبل از بیدار شدن صبحانه اش را آماده می خواهد و شما باید برای سرو غذایش در کنار او باشید.

ک)روی یک جارو برقی بسیار عالی سرمایه گذاری کنید. پرندگان تقریبا خرابکار هستند و کثیفی زیادی را به بار می آورند. در اکثر موارد ممکن است که شما هر روز تمیزکاری کنید و به طور مداوم پوسته ی دانه و زباله های دیگری را که در اطراف قفس حیوان شما می ریزد را جمع آوری کنید. قبل از اینکه پرنده تان را به خانه بیاورید از اینکه از عهده ی این کار بر می آیید یا نه مطمئن شوید.

ل)مکن است که از گل و گیاه های خانگی خود خلاص شوید. بسیاری از گیاهان خانگی سمی هستند و و اگر که پرنده ی شما از آنها بخورد ممکن است که باعث مرگ او شود. پس قبل از اینکه دوست پردارتان را به خانه بیاورید باید برای گیاهانتان خانه ی جدیدی پیدا کنید.

م) شما باید به هر چیزی که می پوشید دقت کنید به طور طبیعی پرندگان به هر شئ درخشان جذب می شوند که این باعث می شود اشیایی مانند طلا و چیزهای پولکی و امثال این ها به اهداف بزرگ آنها تبدیل شود. برای اینکه از خود و وسایل و پرنده تان مراقبت کنید قبل از اینکه آنها را در دست بگیرید اگر چنین چیزهایی همراه خود داشته باشید در بیاورید. همچنین شما باید آماده ی از دست دادن تعدادی دکمه برای دوست پردارتان باشید. به همراه داشتن برخی از وسایل خیاطی ایده ی خوبی است.

ن) شما باید برخی از سرو صدا ها را متحمل شوید. مطمئنا برخی از پرندگان می توانند صحبت کنند اما همه ی آنها می توانند صداهای ناهنجاری هم در بیاورند و یا آهسته زمزه کنند . پرنده ی شما حتما یک طیفی از صداهایی چون اینها را خواهد درآورد و اگر که شما می خواهید یک پرنده داشته باشید باید یک شکل کنار آمدن با این صداها و پرنده ی خود را پیدا کنید.

ه) از پرنده ی خود انتظار بودن یک پروانه ی اجتماعی را نداشته باشید. ممکن است زمانی که شما پرنده تان را ملاقات می کنید یک پرنده ی کاملا اهلی باشد ولی این دلیل نمی شود که حاضر به انجام همان رفتار باشما یا دیگر افراد باشد. گونه های خاصی هم وجود دارند که در معرض تبدیل شدن به (تک پرنده ) هستند و این ممکن است که برای هر پرنده ای اتفاق بیوفتد. به خصوص اگر پرنده فقط با یک نفر تعامل داشته باشد پس این مهم است که اگر برای خانواده تان یک پرنده می خرید هرکس تا آن اندازه که بتواند در مورد آن پرنده اطلاعاتی دریافت کند و در مراقبت و نگهداری آن شرکت کند. در این صورت ممکن است احساسات پرنده ی خانگی شما آسیب دیده و به خود آسیب بزند.
چگونه یک پرنده مناسب بخریم – نکات:
همیشه به یاد داشته باشید که پرنده ای را فقط به خاطر زیباییش نخرید بلکه پرنده ای را بخرید که مناسب خانواده و کیف پول شما باشد.
روی پرنده ای که می خواهید بخرید کمی تحقیق کنید . این تحقیقات می تواند ارتباط بین و شما و پرنده تان را قوی کند.
اگر در انتخاب پرنده ی خانوادگیتان دقت کنید و با آن مطابقت داشته باشید نگهداری از پرنده لذت بخش تر خواهد بود.
به عنوان اولین پرنده یا پرندگانی برای نگهداری چیزی نسبتا کوچک و ساده و آرام مانند یک شاه طوطی و یا حتی یک قناری امتحان کنید. قبل از اینکه قصد نگهداری چیزی مانند بچه را برای سال ها بکنید باید اصول و قوانین مراقبت و نوازش آن را یاد بگیرید.
نگهداری و همچنین پیدا کردن خانه برای پرنده های کوچک تر آسان تر از پرنده های بزرگتر است. (اما شما باید آماده ی مراقبت از هرگونه حیوان خود حتی اگر معلوم شود که آزار دهنده هستند باشید)
به جای خرید یک پرنده برای شروع شما می توانید یکی را قرض بگیرید.و یا در خانه ی دوستی که چنین پرنده ای دارد بنشینید و رفتار آن را ملاحظه کنید. پرندگان بزرگتر معمولا باهوش تر هستند و صاحبان متصل تری دارند. بنابراین سطح تجربه ی خود را افزایش دهید و دستورالعمل های دقیقی چون نحوه ی برخورد تان در زمانی که چیزی اشتباه پیش می رود را دریافت کنید.

هشدار

قبل از خرید پرنده مطمئن شوید که هیچ کس در خانواده تان آلرژی ندارد که شامل خودتان نیز هست. آلرژی پرنده بسیار شایع است و اکثر مردم تا زمانی که پرنده ای نباشد و دچار آن نشوند متوجه آن نیستند.

مراقبت از حیوانات خانگی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *