پری‌گنجشک آبی  (Blue Fairywren)

پری‌گنجشک آبی  (Blue Fairywren)

پری‌گنجشک آبی  (Blue Fairywren)

پری گنجشک سینه آبی به نام علمی Malurus pulcherrimus و  زاد گاه آن در استرالیا می باشد که نام یک گونه از  سرده پری گنجشک است.

پری‌گنجشک آبی

و زیست شناسان موفق به آموزش یک زبان جدید به پرندگان وحشی شدند.

زیست شناسان برای اولین بار موفق شدند یک زبان جدید را به پرندگان وحشی آموزش دهند.بعد از فقط دو روز تمرین، پری گنجشک ها توانستند تا با شنیدن صدایی که برایشان ناآشنا بود به پرواز درآیند که نشان دهنده این مطلب است که پرندگان می توانند صداهای سایر پرندگان را بشنوند و مفهوم آن را درک نمایند.

بعد از فقط دو روز آموزش، پری گنجشک ها توانستند با شنیدن صدایی که برایشنان ناآشنا بود پرواز کنند که بیانگر قدرت یادگیری علایم صوتی گونه های دیگر توسط پرندگان است.

از نتایج این تحقیق، که توسط زیست شناسان دانشگاه ملی استرالیا انجام شد، می توان در آموزش پرندگان گرفتار استفاده نمود تا قبل از رها کردن در محیط زیست، با سیگنال های خطر آشنا شوند.

مسئول ارشد این مطالعه پروفسور رابرت ماگراس(Robert Magrath) از مدرسه تحقیقاتی زیست این دانشگاه می گوید:”اولین پرنده ای را که آزمایش نمودیم در محیط  دانشگاه ، نزدیک دفتر من لانه داشت.بعد از اینکه پرنده به نحو مطلوبی آموزش دید، تعدادی نظریات مخالف به همراه هیجان حاصل از نتایج این تحقیق به وجود آمد.قبلا ما آزمایشاتی بر روی روش های مختلف یادگیری انجام داده بودیم، اما تا قبل از این موفقیت های کمی بدست آوردیم. خیلی هیجان انگیز بود که در نهایت توانستیم مشکل انجام این آزمایش را حل نماییم و نتایج روشنی بدست آوریم.”

تعداد زیادی از حیوانات با گوش دادن به سایر موجودات دیگر علایم خطر تولید شده توسط آنها را درک می کنند اما اینکه چگونه این عمل را انجام می دهند، تا به امروز به صورت رازی پوشیده باقی مانده بود.

پروفسور در ادامه می گوید:”به خاطر اینکه تعداد بیشماری از گونه های جانوری در طبیعت یافت می شوند که هر یک صداها و علایم نوع مخصوص خود را دارند، تشخیص سیگنال های آنان توسط سایر جانوران یک توانایی بی نظیر تلقی می شود.”

زیست شناسان با پخش صداهای ناآشنا برای پری گنجشک، زمانی که یک مدل کاغذی از یک پرنده شکارچی همانند شاهین و یا کاراوونگ بر بالای سرشان به پرواز در می آمد، به آموزش آنها پرداختند.

بعد از هشت بار تکرار آزمایش، این پرنده ها یاد گرفته بودند تا با شنیدن صدای پخش شده به پرواز در آیند و این درحالی است که این پرنده ها به هنگام شنیدن صداهای پخش شده دیگر که برایشان ناآشنا بود ولی با مدل های کاغذی پرندگان شکارچی به کار گرفته نشده بودند، از خود هیچ گونه واکنشی نشان نمی دادند و به پرواز در نمی آمدند.

منبع:sciencedaily.com

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *